Jockey


YENİLİKLERİN TARİHİ

 

1876

Çorap ve iç giyim dünyasında devrimler yapmayı amaçlayan Samuel T. Cooper tarafından Jockey kuruldu.

 

1900

Samuel’in oğulları, işlerini çorap işinden iç giyim işine genişlettiler.

 

1909

Cooper iç giyim firması ( bugün Jockey ), “ Kloset Krotch “ isimli tek parça iç çamaşırını yarattı. Bu, o tarihlerde iç giyim sektöründe yapılan tek yenilikti.

 

1910

Jockey ( O zamanlar “Coopers, Inc”) iç çamaşırlarını şık paketlere koyup, büyük perakendecilerin ilgili katlarında sunum ve satışını yapan ilk markaydı. Bunun öncesinde iç çamaşırları ahlaki endişelerden dolayı kasa bankolarının arkasında saklanırdı.

 

1930

1930larda firma, iç çamaşırlarının tanıtımında ünlü sporcuların kullanılmasına öncülük etti. Babe Ruth, Jim Palmer, Pete Rose bu sporculardan bazılarıdır.

 

 

 

1934

Coopers, “Jockey Shorts” adıyla bilinen, iç çamaşırı manzarasını sonsuza kadar değiştirecek olan dünyanın ilk erkek slip çamaşırını yarattı.

 

 

 

1935

Y-Front dizaynıyla Slip daha da geliştirildi. Aynı yıl sektörde ilk kez şeffaf ambalaj kullanıldı. Boxer-Brief’in patenti alındı.

 

 

 

1938

Jockey “ Şeffaf Düğün “ isimli gösterisinin de içinde yer aldığı dünyanın ilk iç giyim moda gösterisini düzenledi.  Jockey’in şeffaf ambalajlarının tanıtımını yapmak için mankenler şeffaf ambalaj malzemelerine sarılı olarak defileye çıkmışlardı. Bu gösterinin fotoğrafları tüm gazetelerde ve dergilerde yer almıştı. Hitler bu resimleri Amerika karşıtı kampanyalarında kullandı.

 

1940

Sanatçı Frank Hoffman ilk Jockey ikonu olan “ Jockey Boy”’u yarattı. Bu ikon 60 yıl boyunca küçük değişiklikler yapılarak kullanıldı.

 

 

 

1947

İlk kez  Jockey ismi iç çamaşırlarının bel bandına dikildi- sektörde ilk kez.

 

1954 

Sports Illustrated dergisinin ilk sayısında Jockey reklam yayınladı.

 

 

1958

 Jockey, “Tonight Show”’un sunucusu Jack Parr tarafından canlı yayında sunularak, televizyonda ilk kez reklamı yapılan iç giyim markası oldu.

 

1959

 Jockey, bikini stili  “Jockey Skants” çamaşırını yarattı. Bu model, Amerika’da satılan ilk bikini stili erkek çamaşırı olarak kabul edilir.

 

1963

Jockey N.A.S.A.’nın Apollo programı için iç çamaşırları geliştirdi. Bu çamaşırlar yer çekimsiz ortamda kullanım için özel detaylar içeriyordu.

 

1971

Coopers ismi resmi olarak Joxkey Menswear, Inc. ismini aldı. Bir yıl sonrada Jockey International, Inc. olarak değiştirildi.

 

1976

Jockey’in reklam kampanyaları için  profesyonel sporcular Jockey’e modellik yaptı- Reklam sektörü ilki.

 

1982

“Jockey for Her”’ün tanıtımı erkek iç giyiminin en ünlü markasını aynı zamanda bayan iç giyiminin en konforlu markası yaptı.

 

2000

Jockey, etik giyim üretimi için çalışan Dünya Sorumlu Giyim Uygulamaları Birliği ( W.R.A.P. )’nin kurucu üyesi oldu.

 

 

2001

İlk lansmanından itibaren popüler olan, dikişsiz görünümlü bayan koleksiyonu “ No Panty Line Promise “ koleksiyonu tanıtıldı.

 

2005

Jockey için çok önemli bir yıl oldu.  3-boyutlu vücut tarama teknolojisini, iç çamaşırı üretiminde kullanarak 8 yöne esneme özelliğine sahip“3-D Innovations” koleksiyonunu yarattı.  Sivil toplumgirişimi olarak, evlat edinen ailelere yardım amaçlı oluşturulan “ Jockey Being Family “ projesi başlatıldı. Direkt satış işi olan “ Jockey Person To Person “ lanse edildi. Ayrıca 2005 yılında Jockey’in ileri görüşlülüğünü yansıtan yeni “ Swirl “ ikonu tanıtıldı.

 

2009

 Jockey, Slip’in 75. yılını kutladı.

 

İLKLER

1910

1910’larda Jockey ( O zamanlar “Coopers, Inc”) iç çamaşırlarını şık paketlere koyup, büyük perakendecilerin ilgili katlarında sunum ve satışını yapan ilk markaydı.

 

1934

1934 yılında Coopers,  iç çamaşırı manzarasını sonsuza kadar değiştirecek olan dünyanın ilk erkek slip çamaşırını yarattı ve Jockey markası doğdu.

 

 

 

1938

1938 yılında Jockey “ Şeffaf Düğün “ isimli gösterisinin de içinde yer aldığı dünyanın ilk iç giyim moda gösterisini düzenledi.  Jockey’in şeffaf ambalajlarının ( buda bir dünya ilki! ) tanıtımını yapmak için mankenler şeffaf ambalaj malzemelerine sarılı olarak defileye çıkmışlardı. Bu gösterinin fotoğrafları tüm gazetelerde ve dergilerde yer almıştı. Hitler bu resimleri Amerika karşıtı kampanyalarında kullandı.

1947

1947yılında ilk kez  Jockey ismi iç çamaşırlarının bel bandına dikildi- sektörde ilk kez.

 

1958

1958 yılında Jockey, “Tonight Show”’un sunucusu Jack Parr tarafından canlı yayında sunularak, televizyonda ilk kez reklamı yapılan iç giyim markası oldu.

 

1959

1959 yılında Jockey, bikini stili  “Jockey Skants” çamaşırını yarattı. Bu model, Amerika’da satılan ilk bikini stili erkek çamaşırı olarak kabul edilir.

 

1963

1963 yılında Jockey N.A.S.A.’nın Apollo programı için iç çamaşırları geliştirdi. Bu çamaşırlar yer çekimsiz ortamda kullanım için özel detaylar içeriyordu.

 

 

 

1976

1976 yılında, Jockey’in reklam kampanyaları için  profesyonel sporcular Jockey’e modellik yaptı- Reklam sektörü ilki.

 

2005

2005 yılında jockey 3-Boyutlu vücut tarama teknolojisini, iç çamaşırı üretiminde kullanarak “3-D Innovations” koleksiyonunu yarattı.

 

 

SLİP 

 

Arthur Kneibler, Jockey ( o zamanlar Coopers, Inc. ) satış ve pazarlama müdürü, 1934 yılında dünyanın ilk slip çamaşırı olan “Jockey Shorts” ‘u dizayn etti.

 

 

1935 yılında oldukça popüler olan Jockey Slip’in dağıtımını hızlandırmak için bir uçak görevlendirildi.

 

 

 

İlk Jockey Slip’i 19 Ocak 1935 tarihinde Chicago Marshall Field’s mağazasında satıldı. Talep o kadar fazlaydı ki, vitrin standları da envantere katılmak zorunda kaldı.

 

 

Jockey Slip’leri gelişen renkleri, kumaşları ve görünüşleriyle çok yol kat etti.

 

 

 

 

Bugün Jockey 120 den fazla ülkede faaliyet göstererek dünya çapında diriliği, yaratıcılığı ve güvenilirliği kutluyor.